2021.08.31 – Góra Tabor 2021 podsumowanie

Góra Tabor 2021
Tegoroczne spotkanie młodych Góra Tabor 2021 odbyło się 28 sierpnia w Klępinie. Dzięki życzliwości proboszcza parafii pw. św. Józefa, ks. Krzysztofa Wąchały TChr, młodzież mogła się spotkać w zabytkowym kościele filialnym pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Ze względu na duże ryzyko pandemiczne zrezygnowano z noclegów pod namiotami i przyjęto formę jednodniową.
Młodzież razem ze swoimi duszpasterzami przyjechała z wielu parafii: pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie z proboszczem ks. Krzysztofem Antoniem TChr oraz wikariuszem ks. Michałem Armatysem TChr, pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu z wikariuszem ks. Michałem Ogrodnikiem TChr, pw. Chrystusa Króla w Gosławiu z proboszczem ks. Ryszardem Czajką TChr, pw. Matki Bożej Bolesnej z Chociwla z wikariuszem ks. Chrisem Czaplą TChr, ów. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brojcach z wikariuszem ks. Krzysztofem Grabowskim TChr, pw. św. Katarzyny w Goleniowie z wikariuszami ks. Mieczysławem Duszą TChr i ks. Maciejem Onaszkiewiczem TChr, pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach z wikariuszem ks. Sebastianem Stawierejem TChr, pw. św. Ottona Biskupa w Pyrzycach z ks. Maksymilianem Ślusarczykiem TChr oraz pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie z wikariuszem ks. Karolem Dąbrowskim. Był również obecny reprezentant Polskiej Misji Katolickiej z Braunschweig. Oczywiście, nie zabrakło grupy z parafii pw. św. Józefa w Stargardzie razem ze swoim proboszczem ks. Krzysztofem i duszpasterzem młodzieży ks. Wojciechem Kułachem TChr. Ks. Wojciech przez cały czas był bardzo zaangażowany w pomoc przy organizacji i w prowadzeniu Góry Tabor. Podziękowania za wykonaną pracę należą się również  trzem klerykom: kl. Krystianowi Smykli TChr, kl. Wiktorowi Stankiewiczowi TChr, kl. Bogdanowi Prysiarznemu TChr oraz dk. Pawłowi Hałgasowi TChr.
Hasło spotkania zostało zaczerpnięto z Ewangelii według św. Mateusza: „Bierzcie i jedzcie” (Mt 26,26). Tematyka spotkania koncentrowała się wokół Eucharystii i doświadczenia bliskości Jezusa.
XVII spotkanie młodych Góra Tabor rozpoczął ks. Mateusz Socha TChr Referent Powołań i koordynator Góry Tabor 2021. Następnie każda grupa miała okazję się zaprezentować.O godzinie 10.00 rozpoczęła się konferencja, którą wygłosił ks. Andrzej Ziombra – kustosz Sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie wydarzył się Cud Eucharystyczny. Uczestnicy mieli okazję poznać historię tego niezwykłego miejsca i uświadomić sobie sens przyjmowania Komunii św. Następnie ks. Mieczysław Dusza TChr, podczas nabożeństwa pokutnego, przygotował wszystkich do sakramentu pokuty i pojednania. Oczyszczenie serca dało szansę owocnego przyjęcia Pana Jezusa podczas uroczystej Mszy św., której przewodniczył ks. Krzysztof Olejnik TChr – przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Homilia, którą wygłosił ks. Andrzej Ziombra, była pięknym dopełnieniem wcześniejszej konferencji. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Generał pobłogosławił krzyże przygotowane przez Duszpasterstwo Akademickie Na Brzegu zaangażowane w akcję Misja Tanzania. Każdy ceramiczny krzyżyk był przygotowany ręcznie i zawiera kamień z Góry Tabor w Ziemi Świętej. Przez oprawę muzyczną podniosłego charakteru naszej Celebracji dodała Pani Joanna Stanuch wraz z zespołem.Wychodząc z kościoła, każdy mógł również zabrać specjalnie wypieczoną bułkę.
Po posiłku dla ducha przyszedł czas na posiłek dla ciała. Wyśmienitą grochówkę i bułki przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Klępinie. Pizzeria 105 ze Stargardu specjalnie dla uczestników GT 2021 upiekła smakowite pizze.
Kolejnym punktem programu była niezwykle emocjonująca gra przygotowana przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii i przeprowadzona przez jedyną misjonarkę na Górze Tabor 2021 s. Annę Błaszak MChR z Pyrzyc.
O godzinie 15.15 uczestnicy odśpiewali Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Za prowadzenie modlitwy dziękujemy Pani Joannie Stanuch.
Dziękuję grupie wolontariuszy: Joannie Hofman, Joannie de Bruijn, Karolinie Kmiecik, Oliwii Soroce, Patrykowi Lisowi i Patrykowi Bujwidowi za życzliwość i pomoc.
Eucharystia daje życie i jest centrum naszego chrześcijańskiego życia. Mamy się troszczyć o nasze życie, które jest darem od Boga. Dlatego w tym roku na Górze Tabor odbył się pokaz ratownictwa medycznego oraz ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Każdy mógł spróbować swoich sił w wyścigu karetek, poćwiczyć reanimację oraz poznać podstawowe zasady pomocy poszkodowanym.W tym miejscu warto wspomnieć o pani Małgorzacie Góreckiej, pielęgniarce, która przez cały dzień czuwała nad naszym bezpieczeństwem.Kolację zjedliśmy przy ognisku. Serdeczne podziękowania dla pani Anny i Ryszarda Kołodziejczyków, właścicieli piekarni i cukierni „Pączuś” za chleb i bułki. Bardzo smaczną kiełbasę mogliśmy upiec dzięki życzliwości Państwa Ozimiek z Marianowa, właścicieli Zakładu Przetwórstwa Mięsnego OZIMEK. W zorganizowaniu pieczywa, kiełbasy oraz noclegu dla aktorów z Teatru A pomógł ks. Jan Dziduch TChr, proboszcz z Marianowa.Ważnym punktem na Górze Tabor 2021 był spektakl Teatru A z Gliwic pod tytułem „Siewca”. Każdy dobrze zna ewangeliczną przypowieść o siewcy, a jednak uczestnicy mogli ją poznać z bardzo ciekawej perspektywy. Gra aktorów, muzyka, światło i ogień dały zachwycający efekt. Sztuka na długo zapadnie w naszej pamięci.
Góra Tabor 2021 zakończyła się Apelem Jasnogórskim o 21.00 i błogosławieństwem, którego udzielił ks. Krzysztof Wąchała TChr.
Serdeczne podziękowania kieruję do pani sołtys Klępina Anny Skoczylas-Fojut (która z dniem 1 września kończy urzędowanie) oraz nowej pani sołtys Bernardy Herbsztain, za wykonaną pracę, wszelką pomoc i życzliwość. Dziękuję Państwu Joannie i Mariuszowi Stefańskim za otwarte serce i zaangażowanie.
Góra Tabor to przede wszystkim spotkanie z Chrystusem, który nas przemienienia. Takie spotkanie dokonuje się w Eucharystii. Oby Góra Tabor 2021 wydała błogosławione owoce w naszej codzienności! Do zobaczenia na Górze Tabor 2022!

Share via
Copy link
Powered by Social Snap