„Ducha nie gaście” – XVII spotkanie młodziży Góra Tabor 2019

W dniach 24-28 czerwca 2019 w malowniczo położonym Mórkowie, gdzie mieści się dom nowicjatu naszego zgromadzenia zakonnego odbyło się XVII Spotkanie Młodzieży Góra Tabor. Tym razem, te wyjątkowe dni skupione wokół oblicza Przemienionego Chrystusa, przeżywane były pod hasłem „Ducha nie gaście”.

Tegoroczną wspólnotę „taborowiczów” tworzyły grupy z parafii prowadzonych przez chrystusowców, ale nie tylko. Uczestnicy przybyli z: Pyrzyc (par. pw. św. Ottona) z ks. Damianem Jędrzejakiem SChr i s. Anną Błaszak MChR, Stargardu (par. pw. Chrystusa Króla Wszechświata i św. Józefa) z ks. Łukaszem Klimkiem SChr oraz ks. Markiem Niklem SChr, Poznania (par. pw. św. Jadwigi Królowej) z ks. Krzysztofem Wąchałą SChr, Goleniowa (par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej) z ks. Michałem Ogrodnikiem SChr i s. Pauliną Ebertowską MChR, Szczecina (par. pw. Świętego Ducha) z ks. Przemysławem Markiem SChr i szczecińskiego Sanktuarium NSPJ z ks. Michałem Kłosem SChr, Dobrzan (par. pw. św. Michała Archanioła) z ks. Krzysztofem Grabowskim SChr. Przybyła także młodzież z Francji z Polskiej Misji Katolickiej w Aulany sous Bois ze swoim proboszczem ks. Jarosławem Kochem SChr. Ksiądz Krzysztof Koch z kolei przyjechał z młodzieżą z parafii pw. Trójcy Świętej w Kościelnej Jani. Diecezjalną parafię pw. św. Jerzego z Goleniowa reprezentowała grupa muzyczna z p. Joanną Stanuch-Piotrowicz. Dwuosobowa ekipa przyjechała również z Iławy.

W spotkaniu bardzo intensywnie towarzyszyły Siostry Misjonarki Chrystusa Króla: s. Angelika Mrówka MChR wraz z s. Sylwią Chojnacką MChR z referatu powołań.

W imieniu chrystusowców – gospodarzy spotkania – powitał wszystkich referent powołań Towarzystwa Chrystusowego – ks. Marcin M. Stefanik SChr, który we współpracy z duszpasterzami młodzieży koordynował organizację wydarzenia.

Całość imprezy odbywała się w specjalnie przygotowanych strefach: Słowa, Kontaktu, Wielbienia, Spotkań, Relax-u, Pielgrzyma, Miłosierdzia i Kultury. Centrum każdego dnia była Eucharystia, podczas której Słowo głosił od lat związany z Górą Tabor ks. Waldemar Piątek z Nowogardu.

W ramach STREFY Słowa gościliśmy Igę i Konrada Grzybowskich – założycieli fundacji Ster na Miłość. Od lat w posłudze dla młodzieży, zakochanych i małżonków. Poprowadzili niezwykle dynamiczną konferencję „Zakochani do szaleństwa” oraz spotkania w grupach dla chłopców i dla dziewcząt. W środę, dniu miłosierdzia, ewangelizatorzy ze Wspólnoty św. Tymoteusza z Gubina poprowadzili konferencję z adoracją krzyża oraz nabożeństwo pokutne pt. „Kamień z serca”. Gościem kolejnego dnia był Kamil Roszyk z Poznania, który opowiedział o tym „jak Bóg stanął na Jego drodze”.

Każdego dnia podczas pracy w grupach, których animatorami byli księża i siostry zakonne, rozważane było Słowo Boże z wprowadzeniem Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla.

Wieczorami uczestnicy Góry Tabor zaproszeni byli do przeżycia niezwykłych spotkań. Już pierwszego dnia od godz. 23.00 – 5.00 uczestniczyli w „Nocy Nikodema”. A wszystko po to, by pobyć „sam na sam” z Bogiem, obecnym w Najświętszym Sakramencie; by się wyciszyć, być z Jezusem, przedstawić przed Nim swoje serce, zawierzyć lęki, niemoc, mniej lub bardziej trudne sprawy. We wtorek gościliśmy Teatr Droga z Poznania ze spektaklem pt. Maydey, Maydey. Czwartek był dniem pielgrzymowania do Sanktuarium Matki Bożej pocieszenia w Górce Duchownej a tam w przestrzeni świątyni modlitwa wielbienia przy Najświętszym Sakramencie, zakończona Apelem Jasnogórskim.

Wśród innych punktów programu odbyły się: terenowa gra biblijna, turniej piłki siatkowej, gra multimedialna, tańce górotaborowe, całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, dużo modlitwy i czasu na spotkania, czemu sprzyjała specjalnie przygotowana przestrzeń w STREFIE Spotkań tzw. Cafe GT. Mimo, że to nowość w ofercie Góry Tabor szybko okazała się strzałem w dziesiątkę.

Dobrodziejami, wspierającymi organizatorów oprócz Zarządu Towarzystwa Chrystusowego byli, jak to już dzieje się od kilku lat, Gmina Lipno oraz Powiat Leszczyński.

Spotkanie młodych Góra Tabor zakończyło się Mszą Świętą w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przewodniczył jej wikariusz generalny ks. Bogusław Burgat SChr. Była ona dziękczynieniem za kończące się tegoroczne spotkanie młodzieży w Mórkowie. W myśl sentencji ks. Romana Rogowskiego, że „człowiekiem gór nie jest ten, który umie i lubi chodzić po górach, ale ten, który górami potrafi żyć w dolinach, po zejściu z gór”, uczestnicy prosili, by to, co stało się udziałem podczas mijających dni owocowało w ich życiu po powrocie do domów.

I tak z Bożym błogosławieństwem udzielonym przez duszpasterzy każdy wyruszył w drogę. Z niecierpliwością w sercu zasianą przez ks. Marcina Stefanika SChr, który ogłosił na koniec, że kolejne spotkanie na Górze Tabor już za rok – 29 czerwca – 3 lipca pod hasłem „Bierzcie i jedzcie”.

ks. Krzysztof Wąchała SChr
fot. Paweł Duma

Share via
Copy link
Powered by Social Snap